Tek Eksen Güneş Takip Sistemi

Solar Tracker

ISOTRACK

Yenilenemeyen enerji kaynaklarının tükeniyor olması, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi gerekli hale getirmiştir. Ancak yenilenebilir kaynaklara yönelimin tek sebebini diğer kaynakların tükeniyor olması değildir. Nitekim; güneş, rüzgar gibi doğal enerji akışları ile enerji elde etme aşaması diğer yöntemlere kıyasla çok daha kolay ve uygun maliyetlidir. Bu yüzden günümüzde elektrik enerjisini elde etmenin ve/veya depolamanın en iyi yöntemi güneş paneli kullanmaktır.

Standart bir güneş paneli kurulumunun alt yapı mekanizması sabittir. Oysa, gün boyunca güneşin yeryüzüne geliş açısının sürekli değişkenlik gösteriyor olduğunu dikkate aldığımızda, mekanizmanın sabit yerine otomatik olarak ışınların geliş açısına yönelecek bir şekilde akıllı olması büyük bir enerji verimliliği elde etmeye imkan sağlayacaktır. Bu bağlamda ISOTRACK tek eksen güneş takip sistemiolup, maksimum oranda enerji emilimini sağlamak için geliştirilmiştir.

Sahip olduğu akıllı motor, gün boyunca değişen güneş ışınlarının geliş açısına göre tek eksende takip edebilmeye imkan sağlar. Bu sayede bu akıllı mekanizma üzerine monte güneş panelinden maksimum oranda faydalanabilmek mümkün olur.

Tek Eksen Güneş Takip Sistemi

Sistemin kurulumu kolaydır ve oldukça kısa bir sürede tamamlanır. Güneş panelinin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak adına geliştirilen ISOTRACK, akıllı ve otomatik açı bulabilen mekanizmaya sahiptir.

Başlıca genel özellikleri;

 • “Sabit” bir şekilde çalışan alt yapıya kıyasla %25’e varan daha fazla enerji üretimi sağlanabilmektedir.
 • Astronomik hesaplama yapar. Bu hesaplama sonucunda güneş ışınlarından en iyi verimliliği elde edebileceğiniz en iyi açıyı hesaplar ve otomatik motor üzerine monte edilen solar paneller, hesaplanan açıya doğru döndürülür.
 • Bakım yapılması gerekmez.
 • %100 kablosuz haberleşme imkanı sağlanmaktadır.
 • Uzaktan müdahale edilebilir bir sistemdir.

Tek eksen güneş takip sistemien önemli özelliği şüphesiz ki diğer sabit altyapıya kıyasla daha fazla elektrik enerjisi elde edebilmenize imkan sağlıyor olmasıdır.

Bu sistem tek bir sıra halinde değil, birbirinden bağımsız sıralar halindedir. Bu sayede olası arıza durumlarında bütün saha değil, sadece ilgili panel sırası etkilenir.

Bu sistem Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Birçok alanda tercih edilebileceği gibi büyük ölçekli yatırımlar için de son derece ideal bir elektrik enerjisi kaynağı olma özelliğindedir. Nitekim bakım masrafı olmayan, kusursuz çalışan bir sistem ve uzun vadede ciddi oranda tasarruf elde etmeye imkan sağlamaktadır.

ISOTRACK, Akıllı Güvenlik Sistemine Sahiptir

Herhangi bir arıza durumunda teknik servisimiz 48 saat içerisinde arıza çözümünü gerçekleştirmektedir ancak arıza durumunun meydana gelme olasılığı oldukça düşüktür. Bunun nedeni ise bu akıllı güneş altyapısının farklı hava koşullarında otomatik olarak kendi güvenliğini sağlıyor olmasıdır.

Türkiye’nin coğrafi şartları baz alınarak geliştirilmiş olan bu mekanizma;

 • Ağır kar ve rüzgar koşullarında dayanıklılık gösterir.
 • Dahilindeki amortisör sistemi, özellikle de ani çıkan rüzgarların etkisini yok ederek, bu rüzgarların panelin yapısına ve işlevselliğine zarar vermesini önlemektedir
 • Türkiye’nin ağır kar ve rüzgar koşullarına dayanabilecek şekilde tüm parçalar tasarlanmıştır.
 • CE kalite sertifikasyonuna sahip her bir parça, Avrupa standartlarına uygundur.

Sistemin uzun vadede sorunsuz bir şekilde işlevselliğini en verimli bir şekilde sürdürebilmesinde söz konusu güvenlik durumları önemli olmaktadır. Bu aynı zamanda sistemin uzun vadede herhangi bir teknik bakıma ve desteğe ihtiyaç duymadan çalışmasını sürdürmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da bu mekanizmanın her bir ayrıntısı “tam verimlilik” amaçlayanlar için ideal olduğu gibi mekanizmanın teknik alt yapısının sürekli bakım gerektirmemesi ve ciddi maliyetler doğurmayacak olması da beraberinde ciddi bir bütçe tasarrufunu sağlamaktadır. Üstelik mekanizma üzerinde yer alan sıralar birbirlerinden bağımsız olarak işlev gösteriyor olduğundan, herhangi bir arıza durumunda sadece ilgili kısım işlevselliğini kaybetmektedir ve sorun 24 saat içerisinde tarafımızdan çözümlenmektedir.

Bu güvenlik özellikleri ile ISOTRACK tek eksen güneş takip sistemi, güneş paneliniz için uzun vadede sorunsuz bir şekilde, maksimum verimlilikte enerji elde edebileceğiniz bir mekanizmadır.

Maksimum Verimlilik Elde Etmenin En İyi Yöntemi

Tek eksen güneş takip sistemitam anlamıyla her bir ayrıntısı ile daha fazla enerjiye sahip olabilmeniz için geliştirilmiştir. Bu bağlamda uzaktan da müdahale edilebilir olduğunu yeniden hatırlatmak ve ayrıca hava şartlarına göre en iyi verimliliği elde edebilmenizi sağlamak adına bazı akıllı fonksiyonların olduğunu da belirtmek isteriz.

Buna göre;

 • Sıraların bağımsız bir şekilde işlev gösteriyor olması sayesinde her bir sıranın bağımsız bir şekilde güneşi takip etmesi mümkün olmaktadır. Bu da; 80 metreye kadar uzun sıra kurabilme imkanı sayesinde çok daha fazla verimlilik elde edebileceğiniz anlamına gelmektedir.
 • Sistem, gece koşullarında ve rüzgarlı gibi uygunsuz hava koşullarında ise paneli yatay konuma geçirebilmektedir.
 • Doğu-Batı yönünde herhangi bir eğim sınırı olmadan farklı açılardan tam verimlilik elde edilebilmektedir ki (bu aynı zamanda minimum gölge olmadan, en iyi verimliliği elde etmeyi sağlayan önemli bir akıllı özelliktir)

Büyük GES proje yatırımlarınız için en iyi seçenektir. Hızlı ve kolay bir şekilde kurulumu gerçekleştirilen tek eksen güneş takip sistemiyüksek standart malzeme ile geliştirilmiş olup, beraberinde akıllı bir yazılım ile uzun vadede beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacaktır.

solarex 2019Isotec Energy