Küresel iklim değişikliği nedeni ile bu yıl geçen yıla göre kar yağışlarının daha geç geldiği görülmektedir. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar 1 metre kar yüksekliği ölçülürken şu an kurulan santrallerimizde çok daha yüksek elektrik üretim değerleri gözlemlenmektedir. Hem yatırımcı hem de EPC firmaları bu aylarda oldukça mutlular.

Ülkemizde kurulan güneş enerjisi santrallerinin (GES) çok daha verimli olmasını ve yatırımcısına fizibilitesine uygun olarak beklediği kazancı getirmesini ümit ediyorum.

Tabiki kazanç elde ederken yatırım da yapmak gerekmektedir. Yatırım derken, kurulmuş olan GES’lerin bakımını vurgulamak istiyorum.

Birçok yatırımcıya anlatılan ve satış esnasında söylenen cümle, bir GES kurduktan sonra 25 yıl hiç birşey yapmasına gerek olmadığı, aydan aya faturasını kesmesi ve kar elde etmesi

Kullanılan bu ifadede atlanmış olduğu bir konunun olduğunu vurgulamak istiyorum, tüm GES’ler her tür doğa şartına maruz kalacaktır.

Doğanın uygulayacağı yüklere, genleşmeye, aşırı sıcaklara ve soğuklara, şiddetli rüzgarlara gerekli önlemleri almak zorundayız.

Doğa şartlarından söz açılmışken, santralinizin hangi korozyon bölgesinde bulunduğunu biliyor musunuz?  Eminim bu ifadeyi birçok yatırımcı, konstrüksiyon üreticisi veya EPC şirketi ilk defa duyuyordur. Önemli bir konu olduğundan şimdilik aklımızda kalsın fakat konumuz şuan korozyon olmadığından, bu konuyu başka bir yazımda size anlatacağım.

Öncelikle kış aylarına girmeden önce veya şuanki gibi girdikten sonra şu konuları statik raporlarımızda incelememizde fayda var. GES’in hangi bölgeye kurulduğu son derece önemlidir.

Bölge olarak kastımız

İl, İlçe
Rakım
Kar Bölgesi
Deprem Bölgesi
Rüzgar Bölgesi/Hızı

Bu incelemelerin ardından santralimizin kurulduğu bölgeyi arama motorlarında kar yoğunluğuna göre araştıralım. Ardından o bölgede şimdiye kadar yaşanan maksimum rüzgar hızını araştıralım ve statik raporlar ile uyumunu kontrol edelim ve  kontrol ettirelim

Aslında bunların hepsi santralin kurulum esnasında konstruksiyon statik hesaplarını yapan şirket tarafından yapılmalı ve statik raporlarınızda yer almalı.

Santral alanında daha önce doğal afetin oluşup oluşmadığını inceleyelim.

Araştırmalarımızı yaptıysak az çok bölge ve gelecek yükler (Kar-Rüzgar) hakkında bilgi edinmişizdir.

Tekrardan dönelim bakım konusuna.

GES bakımında dikkat etmeniz gereken birçok konu olduğundan ve çok farklı uygulamalar olduğundan dolayı buradan paylaşımını yaparsam en az 100 sayfa daha yazmam gerekir :)

Bir sonraki yazımda temel bakım konularını bildireceğim.

Tesisinizin bakımını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız profesyonel destek almanızda fayda olduğunu vurgulamak istiyorum.

Şu an havalar güzel ama güzelliğe kapılıp daha sonra hayal kırıklığına uğramayın.

Unutmayın – Doğa Affetmez.

Erkan Öztürk – ISOTEC Enerji